« Zpět na "Současné české výtvarné a mimické umění, Haifa, Izrael 2007"

Display a Matrice

Lucie Svobodová s Janem Vičarem patří mezi nejvýraznější české grafické umělce své generace. Představují zároveň dva póly současné české grafiky. Lucie Svobodová se zabývá počítačovou grafikou, Jan Vičar se proti tomu drží klasických grafických technik.

Oba jsou absolventi domácích prestižních uměleckých škol, zúčastnili se mnoha výstav v České republice i zahraničí, oba jsou zastoupení v soukromých i veřejných sbírkách včetně Národní galerie a oba platí v rámci svých oborů za inovátory. Jejich pozice, která se odvíjí právě od používané techniky, je ale v rámci domácí umělecké scény natolik vzdálená, že spolu vystavují poprvé.

Práce Lucie Svobodové a Jana Vičara se opravdu v mnohém liší, ale některé věci mají také společné. Jejich výstava má samozřejmě ukázat různé tváře současné grafiky a představit tvorbu dvou originálních středoevropských umělců. Navíc má ovšem také umožnit vnímat jejich práce v neobvyklém kontextu. Ani v umění, a zvlášť v tak konzervativním oboru jako je grafika, není běžné porušovat zavedené pořádky. Tato výstava nejen, že to dělá, ale je to dokonce její hlavní princip. Je jiná, než ostatní a jiný by měl být i zážitek z ní.

Radek Wohlumth
Kurátor výstavy Display a Matrix
Květen 2007

Plakát
Plakát

Jan Vičar: Viděl jsem muže v jeskyni na ďáblově hoře
Jan Vičar: Viděl jsem muže v jeskyni na ďáblově hoře

Lucie Svobodová: Radiála
Lucie Svobodová: Radiála

Jan Vičar: Pat Ward Williams viděla muže na stromě
Jan Vičar: Pat Ward Williams viděla muže na stromě

Další fotografie...

N 50° 4' 58" E 14° 25' 10"